Chinkali (gruz. ხინკალი) to słynne pierożki, czy kołduny wypełnione mieloną wołowiną lub baraniną z przyprawami i zieleniną. Pod wpływem gotowania bulion wycieka z mięsa, tworząc danie, które należy umiejętnie zjeść. Jak to robimy? Otóż chwytając lekko przestudzony już pierożek za "główkę" z ciasta, przechylamy w dół i odgryzamy kawałek, by zaraz po chwili wypić znajdujący się w środku bulion, następnie możemy spałaszować resztę Chinkala, ciesząc się wyjątkowym smakiem przyprawionego mięsa ukrytego w cieście. Poezja smaku. Tradycja nakazuje pozostawiać na talerzu odgryzione "główki", co świadczy o tym, że smakowało i cieszyć ma gospodynię. Warto zaznaczyć, że potrawę zwykle posypuje się znaczną ilością pieprzu czarnego, sami Gruzini często spożywają ją przepijając piwem.
Miejsce i czas pochodzenia potrawy nie są w pełni znane, większość regionów Gruzji upiera się, że to właśnie stąd pochodzą znane na całym świecie pierożki. Przyjęło się uważać, że miejscem pochodzenia jest Chevsuretia - odizolowany region na Kaukazie Wielkim, który przez wieki strzegł górskich granic z aktualną Czeczenią. Przyznajemy szczerze, że to właśnie tam, w wiosce Mutso jedliśmy najsmaczniejsze Chinkali w całej Gruzji. Słów kilka o regionie i atrakcjach przeczytać można tutaj.
Chinkali to potrawa, która zawsze gości przy tradycyjnych biesiadnych stołach podczas supry lub spotkań w restauracjach. Obok pachnącego chleba Shoti, serowego Chaczapuri, soczystych szaszłyków Mcvadi czy sałatki z pomidorów i ogórków, jest to danie, którego po prostu nie może zabraknąć. Choć oryginalna wersja ma mięsne nadzienie, powstały warianty z grzybami, serem czy ziemniakami, również smaczne choć często nie uznawane przez samych Gruzinów. Ciekawostką jest, że sami lokalsi mówią o Chinkali jako o daniu "brudnych rąk", wymyślonym dla walczących żołnierzy - tłumaczy to technikę spożywania oraz odkładanie na talerz odgryzionej "główki" pierożka.
Podzielimy się z Wami prostym przepisem na oryginalne pierożki Chinkali:
Mięso oczyść, zmiel w maszynce, następnie przełóż do miski. Dodaj posiekaną kolendrę, przetartą na tarce cebulę, zimną wodę, sól, czarny pieprz oraz szczyptę soli swańskiej jeśli dostępna (do kupienia w naszym sklepie) . Farsz zagnieść, tak by składniki połączyły się.
Ciasto podobnie jak na pierogi zagniatamy z mąki i ciepłej wody, dzielimy na cztery części.Rozwałkowujemy ciasto na grubość ok 3mm następnie wykrawamy za pomocą dużej szklanki okręgi wielkości 8-12cm.
Na przygotowane krążki nakładamy łyżkę stołową farszu. Formujemy sakiewki, starannie zalepiając "główkę". Pierożki przekładamy na blat/tacę posypaną mąką, następnie ostrożnie wrzucamy do gotującej się, posolonej wody. Gotujemy do momentu wypłynięcia ok. 9-10min. Pierożki serwujemy oprószone czarnym pieprzem. Prosto, smacznie i syto!
Wspominaną sól swańską oraz inne ciekawe przyprawy i produkty Gruzińskie można znaleźć u nas w sklepie. Zapraszamy również na kulinarne wyprawy "szyte na miarę", podczas których zakosztujemy smaku kuchni Gruzińskiej oraz wzniesiemy razem nie jeden wspaniały toast. Gaumarjos!
#Chinkali #Gruzja #kuchniagruzińska #przepis #Supra #gotowanie