Naszym ukochanym regionem wysokogórskim na Kaukazie jest Chevsuretia, zaraz przy granicy z Czeczenią - zapierające dech w piersiach widoki, malownicza przyroda i dawno zapomniane twierdze - witaj przygodo! Według przekazów i legend - to właśnie stąd pochodzi oryginalny przepis na pierożki Chinkali oraz Gruzińska papacha z baraniej wełny. Idelane miejsce na wyprawę podczas przejazdu po Gruzji.

Jakiś czas temu wybraliśmy się odrobinę pojeździć w dzikim terenie, pospacerować po górach i odpocząć od zgiełku miasta - sprzęt turystyczny do samochodu, mięso na szaszłyki do lodówki (marynowane w naszych gruzińskich przyprawach Waime), wino do butelek - i w drogę! Właściwa trasa rozpoczyna się nieopodal jeziora Zhinvali, które mijamy jadąc do Kazbegi, jeszcze przed sławną twierdzą Ananuri - do przejechania jest równo 100km. Najpierw asfalt, potem szuter i drogi terenowe - ponad 6 godzin zjawiskowej trasy prowadzącej do wielowiekowej wioski-twierdzy Shatili. Nie obyło się bez przygód - wyciągnęliśmy linami jeden samochód z osuwiska, zerwaliśmy element tarana w naszym aucie (przyjaciel z Shatili pomógł wyspawać i przygotować na drogę powrotną) i pomagaliśmy lokalnym pasterzom zaganiać niesforne stadko owiec. 

Sam region warto odwiedzić, by przespacerować się uliczkami wiekowego miasteczka Shatili (შატილი) - unikatowego kompleksu obronno-mieszkalnego, zbudowanego z wielu baszt mieszkalnych, obiekt powstawał pomiędzy VII a XIII wiekiem. W dole, u brzegów rzeki dostępne są dla odwiedzających domki/gościńce, gdzie w klimacie prawdziwego Kaukazu można skosztować lokalnej kuchni oraz komfortowo spędzić noc z dachem nad głową. Niespełna 3 kilometry dalej, znajduje się sławna nekropolia wioski Anatori, przypominająca o prawdziwym poświęceniu i odwadze lokalnych rodów, w obliczu epidemii “czarnej śmierci” w regionie. Dalsza droga zaś, prowadzi do trudno dostępnej, opuszczonej już wioski-twierdzy - Mutso (მუცო), zbudowanej na kamiennym zboczu wzgórza, przy samej granicy z Czeczenią.

Jeśli marzycie o tym, by przeżyć niesamowitą przygodę 4x4 na Kaukazie, odkryć tajemnice dawno zapomnianych twierdz, pojeździć konno w dzikich górach lub udać się na długą pieszą wycieczkę z dala od cywilizacji - napiszcie do nas! Pojedziemy tam razem!

Rzućcie okiem na nasz krótki filmik z ujęciami z drona z wyjazdu na dziki Kaukaz: