Gruzińska supra to żywa tradycja stołu biesiadnego suto zastawionego jeszcze gorącym pieczywem Shoti, aromatycznym gulaszem ze sporą ilością świeżej kolendry, bakłażanem na kilka sposobów, świeżym serem, sałatami z warzyw z przydomowego ogródka oraz pachnącym, pieczonym mięsem. Potraw zdaje się nie ubywać, a wręcz przybywać. W kieliszkach wino z własnej, przydomowej winnicy, którego wytwarzanie Gruzini opanowali do perfekcji. Potrawy wyróżniają się kolorami, smakiem oraz aromatem przypraw, które mieszając się ze sobą idealnie podkreślają smak. Produkcja wina, a także jego spożywanie w kulturze gruzińskiej jest bardzo głęboko zakorzeniona, a Gruzini nazywani są pionierami kultury winiarskiej.SUPRA TO NIE TYLKO WSPANIAŁE POTRAWY ALE TEŻ WIELOWIEKOWA TRADYCJA

Tutaj, na Kaukazie wino nierozerwalnie łączy się z osobą tamady - mistrza ceremonii i oratora wzniosłych, poetyckich przypowieści z morałem. Tamadą przy suprowym stole jest zwykle gospodarz, najstarszy w gronie lub ten, który potrafi kwieciście przemawiać. Toasty potrafią niejednokrotnie trwać kilka czy kilkanaście minut, porusza się sprawy bieżące, historię, wspomina zmarłych i pije za pomyślność żywych. Wcale nie jest potrzebna szczególna okazja na wspólne ucztowanie, gdyż najważniejsze w suprze to radość i wdzięczność ze wspólnego spotkania z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, a także nowo poznanymi gośćmi. Dla każdego zawsze znajdzie się miejsce przy stole, nikt nie będzie głodny, a kieliszek magicznie uzupełni się wybornym winem (polecamy nasze wina marki Georgian Legend). 

O Gruzji, Gruzinach, kuchni gruzińskiej można mówić wiele i długo, opisywać każde danie, oglądać każdą butelkę wina. Kwieciście opowiadać o ośnieżonych szczytach Kaukazu, kilkusetletnich zabytkach, pachnących owocach i warzywach. Ale dlaczego zostawać w sferze marzeń, bądź wspomnień? Z miłości do Gruzji, zwłaszcza dla tego niepowtarzalnego smaku Kaukazu chcielibyśmy zabrać Państwa w świat wspaniałej gruzińskiej kuchni oraz wina, którego metody produkcji sięgają wielu tysięcy lat wstecz.

Niezmiernie miło nam zaprosić Was na pełną przygód podróż przez kaukaskie przełęcze, bezkresne stepy, herbaciane pola oraz nadmorskie plaże. Spotkajmy się przy godnie zastawionym stole i z kielichem pełnym tradycyjnego wina wznieśmy nie jeden wspólny toast za miłość, przyjaźń i pokój na świecie. Odkryjemy przed Wami sekrety Kaukazu w duchu gruzińskiej gościnności i serdeczności. Jednym zdaniem: zapraszamy do pełnej słońca i wina Gruzji! Terminarz naszych wypraw znaja Państwo tutaj.

Z gruzińskim GAUMARJOS!

#kuchniagruzińska #supra #biesiada #tamada #Gruzja