Przemierzając drogi i bezdroża Gruzji nie sposób ominąć dawną stolicę kraju - zabytkową Mcchetę. Zbliżając się do tego urokliwego miasteczka, z oddali wita nas widok tysiącletniej katedry Sweti Cchoveli - miejsca koronacji i pochówku wielkich władców regionu. Zdaniem wielu, charakterystyczna architektura, malownicze położenie oraz liczba ważnych zabytków w okolicy sprawiają, że jest to miejsce “must see” dla każdego odwiedzającego Gruzję. Podpisujemy się pod tym.

Mccheta - GPS 41.8418, 44.7206

Planując swój pobyt oraz układając trasę, warto poświęcić na to miejsce odrobinę czasu, zwłaszcza że na drodze od parkingu do katedry można spróbować świeżych Czurczchele, wypić dobrą kawę lub gruzińską herbatę, wziąć udział w degustacji wino gruzińskie, zakupić pamiątki, magnesy, szale z kaszmiru czy pachnące przyprawy. Jeśli odwiedziliście już “krainę słońca i wina” i tęsknicie do smaków Gruzji lub pragniecie skosztować “co nieco” przed planowanym wyjazdem - zapraszamy do naszego internetowego sklepu gruzińskiego - TUTAJ.

Wracając jednak do samej Mcchety, opowieść zaczniemy od wielowiekowej historii tego miejsca - sięgającej II tysiąclecia p.n.e…